Torres del Paine – najpiękniejszy zakątek Patagonii?

Patagonia Travel Blog

Puerto Natales

Chcąc odkryć słynny Park Narodowy Torres del Paine dotarliśmy do surowej, południowej Patagonii. Przelecieliśmy tanimi liniami Sky Airlines z Santiago do Punta Arenas, a stamtąd ruszyliśmy autokarem do miasteczka Puerto Natales.

Jest to węzeł turystyczny, który służy turystom z całego świata jako punkt wypadowy w piękne góry. Małe miasteczko jest bardzo malownicze i bardzo przypominało nam Norwegię. W trakcie naszego pobytu zależało nam na podejściu pod słynne wieże, którym park zawdzięcza swoją nazwę.

Naszą wędrówkę opisaliśmy tutaj. Chcieliśmy jednak spędzić więcej czasu w tym niesamowitym miejscu zanim ruszymy dalej w stronę Argentyny. Zdecydowaliśmy się na jednodniową wycieczkę, która zabrała nas w kilka wspaniałych punktów rozsianych dookoła masywu górskiego. Polodowcowe jeziora, dzikie guanako, wodospady, lodowce i przecudowne góry! To wszystko sprawiło, że ten dzień był wyjątkowy.

Wjazd do Torres del Paine

Park Narodowy jest oddalony od Puerto Natales o 2 godziny drogi samochodem lub autobusem. W miarę jak się do niego zbliżaliśmy, majestatyczny masyw górski rósł na horyzoncie. Wjeżdżając od zachodu najpierw podziwiamy trzy szczyty Torres del Paine, którym cały park zawdzięcza swoją nazwę. Zatrzymaliśmy się nad największym jeziorem okolicy – Lago Sarmiento, gdzie mogliśmy podziwiać granie, które widzieliśmy z bliska dzień wcześniej.

Sarmiento Lake

Guanako i Laguna Amarga

W drodze do wejścia do parku, mijaliśmy stada dzikich guanako. To kuzyni lam i alpak, które dobrze poznaliśmy w Peru. Ten gatunek zamieszkuje zimniejsze, surowe regiony Patagonii. Tutaj zwierzęta muszą zmagać się z niezwykle silnymi wiatrami i surowymi zimami. Nawet okoliczne drzewa są powyginane od stałego naporu powietrza. Na szczęście nasz przewodnik zarządzał częste postoje, więc mogliśmy wysiąść z busa i spokojnie sfotografować pasące się guanako. Kolejny punkt widokowy znajdował się na wzgórzu, nad jeziorem Laguna Amarga. Kolor wody jest w nim niezwykle zielony, bo jest ono zasilane wodą z lodowców, która niesie ze sobą dużo skalnego pyłu i minerałów.

Masyw Cuernos del Paine

Wjeżdżając dalej w Park Narodowy Torres del Paine dostrzegliśmy, jak szybko zmieniają się widoki. Z każdej strony masyw górski wygląda inaczej, ale równie imponująco. Zostawiliśmy za sobą wieże, a przed nami wyrastały Cuernos del Paine czyli Rogi. Szczyty te są wyjątkowo wyżłobione przez potężne lodowce. Wystrzeliwują wysoko w powietrze i sprawiają wrażenie dwukolorowych.

Wodospad Salto Grande

Czekał nas również krótki spacer do wodospadu Salto Grande. Również on zasilany jest wodą z lodowców i cechuje się intensywnym kolorem. Tuż obok niego rozpościerał się fantastyczny widok na góry i zalegające na ich szczytach lodowce. Nie mogliśmy oderwać od nich oczu. Silny wiatr bardzo starał się nas stamtąd przegonić i uniemożliwiał użycie statywu.

Jezioro Pahoe

Następnie skierowaliśmy na się pole namiotowe nad jeziorem Pahoe, gdzie mieliśmy zaplanowaną przerwę na lunch. Jedzenie trzeba było mieć swoje. Jest to cudowne miejsce z jednym z najlepszych widoków na Cuernos del Paine i jeśli kiedyś tu wrócimy, to zdecydowanie chcielibyśmy spędzić tutaj noc, żeby móc w spokoju podziwiać wschód i zachód słońca nad jeziorem. Ściana gór na przeciwnym brzegu lazurowej wody jest tak niesamowita, że po prostu zwala z nóg.

Lago Grey

Trzecim “sektorem” parku, który odwiedziliśmy było jezioro Lago Grey. Z parkingu udaliśmy się ścieżką, która po 15 minutach doprowadziła nas nad brzeg jeziora. Pływały w nim krystalicznie niebieskie góry lodowe, które oderwały się od Lodowca Grey. Choć nie widzieliśmy stąd samego lodowca, to jego obecność była wyraźnie zaznaczona.

Całe jezioro zostało wyżłobione, gdy stopniowo się wycofywał. Jest on fragmentem Lądolodu Patagońskiego Południowego, który jest trzecim największym obszarem pokrytym lodem na Ziemi po Antarktydzie i Grenlandii.

Mogliśmy podejść blisko, do samej wody. Oprócz olbrzymich lodowych gór w oddali napotkaliśmy mniejsze odłamki, które fale wyrzucały na brzeg. Widoku dopełniały góry masywu del Paine, których ośnieżone szyty górowały nad jeziorem.

Co dalej?

Wyjeżdżając z parku zatrzymaliśmy się nad Lago del Toro, żeby jeszcze przez chwilę pocieszyć się widokiem na jeden z najbardziej malowniczych masywów górskich na naszej planecie. W oddali górowały szczyty Cuernos del Paine, a woda miała niesamowity zielony kolor. Ten obraz na długo zapamiętamy. Czekało na nas jeszcze dużo przygód i atrakcji. Nazajutrz mieliśmy zarezerwowany autokar do Argentyny, do El Calefate. Sąsiednia strona Patagonii uchodzi za równie piękną i nie mogliśmy odpuścić okazji do osobistego sprawdzenia jej uroków.

Lago del Toro

Related posts

Malta na styczniowy wypad

Piesze wędrówki w Patagonii – Base de las Torres del Paine

Machu Picchu – 1700 schodów do Zaginionego Miasta

24 komentarze

JMJ 12 stycznia, 2018 - 3:31 pm
??? wow jakie góry!!! mogłabym tak siedzieć i się w nie gapić godzinami!!!!
Kwadrans dla Ciebie 12 stycznia, 2018 - 3:40 pm
Piękne miejsce :) Kocham góry . Przecudowne zdjęcia :)
Monika D 12 stycznia, 2018 - 4:01 pm
Widoki zapierające dech w piersiach!
Agata 12 stycznia, 2018 - 4:03 pm
Tak podróżować to ja rozumiem! Piękne zdjęcia!
Anna Lena ze Zjem Cie 12 stycznia, 2018 - 4:25 pm
Gory, blekitne niebo i szum strumyka - czego wiecej chciec? ?
Chadonistka 12 stycznia, 2018 - 7:36 pm
Jak zwykle czyta się z zapartym tchem! Pięknie widoki, super zdjęcia, bardzo przyjemnie opisane. Zazdroszczę bardzo!
Nihil Novi 13 stycznia, 2018 - 6:53 pm
Wow, prawdziwie magiczne miejsce - lodowobłękitne jezioro i ośnieżone góry w taki bliskim sąsiedztwie. Do tego ten wodospad... I słodkie zwierzaki ♥
czerwonafilizanka 13 stycznia, 2018 - 11:46 pm
bajeczne widoki <3
Bielecki.es 14 stycznia, 2018 - 12:17 am
Co ja będę dużo pisał - móc się tam teleportować, czego chcieć więcej? ;)
literatkakawy 14 stycznia, 2018 - 8:42 am
Jak pięknie... Pozazdrościć :)
Mario 15 stycznia, 2018 - 10:07 am
Ciągnie Was do tych zimnych klimatów, ale lepiej wygrzewać się na słoneczku i podziwiać rafy koralowe, ale to chyba niebawem!!
Rodzina ze Szczecina 16 stycznia, 2018 - 1:06 am
Widoki zapierajace dech w piersiach. Wcale mnie nie dziwi ze chcieliście spędzić tam więcej czasu.
One Step Forward 16 stycznia, 2018 - 5:44 pm
Definitywnie najpiękniejszy zakątek Patagonii! Zaraz koło Himalajów, Patagonia jest moim celem numer jeden :) Jedne z najpiękniejszych górskich zdjęć jakie widziałem!
Wiola & Mike 17 stycznia, 2018 - 11:35 am
Dziękujemy bardzo za komentarz :)
Sikoreczka 18 stycznia, 2018 - 7:45 pm
Magia, cudowne miejsce. Zauroczyłam się w nim. Pozdrawiam
Superdzieciaczki 19 stycznia, 2018 - 9:54 am
Faktycznie pięknie :)
todoarmo.blogspot.com 19 stycznia, 2018 - 9:55 am
Chciałabym się tam znaleźć cudowne miejsce.
Ania Krzymowska 19 stycznia, 2018 - 9:58 am
Prze-cu-dne miejsca! Chyba bym tam oszalala z radosci
Kasia F. 19 stycznia, 2018 - 10:11 am
Wspaniałe widoki, aż zachęcają by wybrać się na wycieczkę w to magiczne miejsce.
Elf Naczi 4 lutego, 2018 - 9:46 pm
Już się zakochałam w tych widokach ♥♥♥ Mogłabym spędzić tam kilka cudownych miesięcy, a może nawet i lat :D
Kayla 13 lutego, 2018 - 10:22 am
Zakochałam się w tych nieziemskich widokach. Zazdroszczę podroży :)
Kasia 17 marca, 2018 - 7:53 am
Cudowne miejsce.:)mogłabym tak patrzeć na te zdjęcia bez końca. Pozdrawiam z zimowego Podkarpacia.:)
Wiola & Mike 24 marca, 2018 - 8:31 am
Gorące pozdrowienia dla pięknego, zimowego Podkarpacia!
grzegorzkrasinski 31 października, 2018 - 1:11 pm
Ale tam jest ładnie. Widoki zapieraja dech w piersiach. Zazdroszczę wyjazdu.
Add Comment